Liisi väga hea koostööpartner Saestuudio on kirjutanud blogipostituse robotniidukite teemal. Loodame, et leiad sellest endale midagi kasulikku.

Pidev mure muruniitmise pärast on igaveseks unustatud pärast seda, kui lasta aeda lahti robotniiduk. Koos täisteeninduspaketiga ei pea mõtlema ka selle paigaldusele, hooldusele, ega üldse mitte millelegi.

Muruniitmine on muutunud paljudele tüütuks kohustuseks ja sellele kuluva aja vabastamine muudeks tegevusteks, on suureks kergenduseks. „Üha enam ostetakse ka robotniidukeid oma vanematele või vanavanematele, kellele muru eest hoolt kandmine on muutunud tervislikel põhjustel raskeks,“ nendib Saestuudio müügikonsultant Allan Heiberg, kelle sõnul on iga aastaga aina populaarsemaks muutunud ka Saestuudio pakutav täisteeninduspakett. „Kevadel viime roboti aeda, kontrollime üle kaablid ja garanteerime, et see töötaks tõrgeteta terve hooaja. Sügisel võtame ta sealt ära, toome enda juurde hooldusesse ning hoiustame ta üle talve õige niiskuse ja temperatuuriga ruumis.“

Heibergi sõnul on tänapäeva mururobotid juba nii nutikad, et teavad ise, millal on vaja “tööle” minna, millal mitte. Lihtsam variant on panna taimeriga sobiv niitmissagedus paika, kuid põuasel ajal, kui rohi eriti ei kasva, on kindlasti kasu muru kõrguse automaatsest tuvastamisest.

garden-2178714_1920-788x445

Husqvarnal pikim robotikogemus

Rootsi firma Husqvarna AB, mis on välja kasvanud 1689 aastal asutatud Huskvarna relvatehasest, on robotniidukite arendamisega tegelenud kõige kauem, täpsemalt üle 20 aasta. „Väga oluline on tootjale olnud läbi aegade see, et robot töötaks vaikselt. Ta peab saama toimetada ka öösel, ehk kui suvel on majal aknad lahti, ei tohi tema töö häirida ei enda, ega ka naabrite und,” selgitab Heiberg.

Üks robotniiduk on suuteline korras hoidma kuni 5000 m2 ala ning ta saab erinevatel tasapindadel paremini hakkama, kui näiteks murutraktor. Viimane oma laia niidukiga eeldab üsna siledat maad, kuid kitsas robot kohaneb erinevate pinnavormidega paremini. Samuti on ta suuteline toimetama kitsamates kohtades, erinevate puude ja põõsaste vahel ning vajadusel saab kaabeldusega tema tegevusala piirata. Näiteks tiikide ja maani ulatuvate okstega põõsaste ümbruses.

“Kui maalapp on suurem kui 5000 m2, saab selle korrashoiu lahendada mitme robotiga. Meie jaoks on seni suurim ala olnud 22 000 m2, kuhu me paigaldasime viis robotit,” selgitab Heiberg ja lisab, et reeglina jäävad krundid ikka mõne tuhande ruutmeetri piiresse ja seal saab üks robot vabalt hakkama. Ka ei pea omanik muretsema roboti laadimise pärast, sest ta on oma laadimisjaamaga pidevas ühenduses ja teab täpselt millal tasub enne kaugemaid nurki niitma minnes laadimisepesas ära käia.

Kulud suhteliselt olematud

Aina kasvav kütusehind maailmaturul ja Eesti kõrge kütuseaktsiis on pannud paljusid kokku rehkendama, kui palju on muruniitmine iga aastaga kallimaks muutunud. Lisaks soovitatakse järgmisest aastast kasutada kahetaktilistes mootorites üksnes 98 bensiini, mille hind tasapisi suisa pooleteist euro suunas rühib. Robotniiduki ülalpidamiskulud on aga lisaks aja kokkuhoiule sisuliselt olematud. Elektrikulu, mis laadimisjaamas roboti aku täitmisele kulub, on marginaalne, samuti ei maksa palju terad, mida on soovitatav hooaja jooksul vahetada 2-3 korda.

Husqvarna robotile läheb alla kolm kahepoolset lõiketera, ehk ta ise reguleerib, kumba pidi terad ringi käivad, et need kuluksid ühtlaselt. Tagavarateri müüakse 9-teraliste komplektidena, ehk sellest piisab terveks hooajaks. Maksab see komplekt vaid 17 eurot, ehk umbes sama palju, kui kulutab suuremal maalapil murutraktor kütust ühe nädalavahetusega. „Oleme oma kogemustele tuginedes kokku löönud ühe robotniiduki 8 aasta keskmise kulu koos hoolduse, elektrikulu, uue aku ja teradega ning saanud summaks 54 eurot aastas, mis võrreldes sisepõlemismootoriga niidukite ülalpidamisega võrreldes on üsna olematu summa,“ ütleb Heiberg.

Robotniidukit ei ole mõtet varastada

Saestuudio tegevjuhi Tarmo Ojamäe kinnitusel on enam kui kümne aasta jooksul, mil nad on robotniidukitega tegelenud, olnud vaid mõni üksik robotniidukite vargusjuhtum. „Alguses puhtast lollusest viidi mõni minema, kuid hiljem polnud varastel nendega mitte midagi peale hakata. Robotbiiduk on seadistatud töötama ainult kindlal territooriumil koos kindla laadimisjaamaga. Isegi kui ta varastada ära koos jaamaga, on vaja selle mujal tööle panemiseks PIN-koodi, mida saab vaid esindusest. Et seda saada, peab inimene aga tõestama dokumentaalselt, et see niiduk kuulub tõepoolest temale. Lisaks on meil üle-Euroopaline must nimekiri, ehk kui keegi teatab roboti vargusest,  saavad sellest koheselt teada kõik esindused. Sestap ei tasu ka mingil juhul osta järelturult ilma dokumentide ja PIN-koodita robotniidukit. Isegi heauskse ostjana on hiljem seda sisuliselt võimatu tööle saada,“ rõhutab Ojamäe, kelle sõnul on ka meie kindlustusfirmad võtnud mururobotid tänaseks ka kodukindlustuspaketi koosseisu.

Hinnad alla tuhande euro

Husqvarna robotniidukite hinnad algavad juba 999 eurost ja lõppevad 4400 euro juures. Saestuudio müüb ka Husqvarna gruppi kuuluvaid Gardena roboteid, mille hinnad algavad juba 879 eurost. Ehk laias laastus on roboti hinnad sarnases hinnaskaalas murutraktoriga, kuna aga tema ülalpidamine on oluliselt odavam, siis pikemas perspektiivis tasub see investeering end igal juhul ära.

Ostjal endal pole Ojamäe sõnul erilist mõtet robotit oma aeda paigaldama hakata. „Kui kellelgi on huvi, saab ta muidugi soetada vastava paigalduskomplekti, kuid reeglina ei tule see odavam, kui lasta kaabel meil masinaga maasse panna. Masinkaabelduse puhul puuduvad kaabli klambrid, mis võivad maksta kokkuvõttes pea sama palju, kui masinpaigaldus. Lisaks muidugi anname omalt poolt kaasa garantii, et süsteem tõepoolest töötab nii, nagu peab,“ selgitab Ojamäe, kelle sõnul tuleb tõrkeid väga harva ette.

„Mõnikord ikka ununeb mõni mänguasi või aiatööriist murule ja robot suudab nii õnnetult selle otsa ronida, et enam liikuma ei pääse. Või on keegi pahaaimamatult kaabli läbi kaevanud. Uuematele mudelitele saab aga paigaldada nutitelefoni liidese, kust saab läbi GPS-i jälgida roboti liikumisi ja kui tekib mingi anomaalia, tuleb selle kohta kohe vastav teade,“ tunnistab Ojamäe.

Soeta uus ja võimas niiduk Liisi järelmaksuga, sest käimas on kampaania „Niidame koos üle Eesti“. Leia lähim edasimüüja siit ning sõlmi leping kiirelt ja mugavalt kohapeal või e-poes kasutades Liisi ID-d.