Mida teha, kui laps on avastanud fotograafia imelise maailma ning soovib oma kooliteed ja igapäevaelu jäädvustada?

Enamik vanemaid soovivad oma lapse huvi toetada, kuid kuidas seda teha? Fotograafiast rääkides võib tekkida ehk mõte, et piisab lihtsalt lapsele telefoni kättesurumisest ja las ta pildistab isu täis, kuid see ei ole alati parim variant.

Telefon ja päris fotokaamera on pildistamise mõistes kaks erinevat asja. Kui lapsel on tõsine huvi just fotograafia vastu, võiks pigem investeerida rohkem seadistatavasse kaamerasse, millega ta saab katsetada ning oma oskusi arendada.

Kaamerat valides tuleb arvesse võtta lapse vanust, tema huvi ja kaamera võimalikke kasutusvaldkondi. Liisi hea koostööpartner Kaup24 kirjutab, milleks on nii ühte kui teist vaja silmas pidada?

Loe edasi ja saa kasulikku infot ning jaga seda ka oma lähedastega!

Vali kaamera vastavalt kasutajale

Mida väiksem on laps, seda väiksem ja lihtsasti kasutatav peaks olema ka kaamera. Liiga suurt kaamerat on lapsel keeruline ning liiga raske käes hoida ning kui peenmotoorika pole veel väga arenenud, on ka nuppude kasutamine raskendatud.

Mõned lapsed on aga kohmakamad kui teised. Kui sa tead, et su laps kipub asju tihedamini maha pillama, võiksid osta talle väikese ja pigem lihtsa kaamera.

Kindlasti ei ole vaja osta paljude vidinate ja võimalustega kaamerat. Lihtsalt kasutatav ja kõige põhilisemate funktsioonidega fotokaamera leiab palju rohkem kasutust – kõige tähtsam on see, et kaamerat oleks mugav kaasas kanda.

Juba see, et laps saab täitsa ise foto teha, on nende jaoks piisav. Kui aga lapse huvi ja oskused kasvavad koos vanusega, võib vaadata kaameraid, mis pakuvad rohkemat kui lihtsalt automaatfunktsiooni.

Fotoaparaat-Canon

Mõtle mis oludes kaamerat kasutatakse

Olenevalt sellest, kus laps kaamerat kasutada plaanib, oleks vaja ehk ka lisaaksessuaare. Kui ta tahab ainult koolimelu pildistada, võiks soetada korraliku koti, kuhu kaamera ära panna kui seda ei kasuta ning randmepaela või korraliku rihma, et kaamera käest ei libiseks.

Kui kaamera on aga kasutusel õueoludes, võiks eelistada ilma- ja niiskusekindlat mudelit, mis tuleb toime nii niiskuse, tolmu kui ka temperatuuri kõikumisega. Põrutuskindlusele mõeldes on Panasonic Lumix DMC-FT30EG või teine sarnane seiklusfotokaamera hea valik.

Mõeldes professionaalsemale kaamerale, tuleb teemaks kindlasti peegelkaamera. Fotograafiaga alles alustavale fotosõbrale sobib sel juhul kõige lihtsam tuntud tootja peegelkaamera, mille ostul tuleb arvestada eelarvega hinnaklassis 400-500€. Valik Canoni peegelkaameraid on leitav Kaup24 e-poes.

Panasonic-Lumix-DMC-FT30EG

Toeta õppimist

Lisaks kaamerale võiks last toetada ka selle juures, kuidas ja mida pildistada ning mida piltidega pärast nupu vajutamist peale hakata.

Inimeste või lemmikloomade pildistamine on kaks alati populaarset valdkonda, mida fotograafid rõõmuga avastavad.

Kindlasti leidub kodu või kooli lähedal fotoringe, kus tutvustatakse ka fotograafia tehnilisemat poolt ja vaadatakse täpselt järgi, mis erinevused on näiteks hoonete ja inimeste pildistamisel. Vahel on sellised huviringid ka noortekeskuste juures, näiteks Keila Noortekeskuses on see võimalus olemas.

Kassi-pildistamine

Korralda kodune fotonäitus

Kodustes oludes võiks aga aeg-ajalt korraldada fotonäituse, kus lapse parimad fotod korralikult välja prinditakse ja kõigile vaatamiseks üles pannakse.

Aga enne kui on võimalik teha oma päris esimene autorinäitus, on vaja poest see õige kaamera koju tuua. Kui just ei ole plaanis üllatust teha, siis ära pelga lapse käest tema arvamust küsida.

Kuigi ta on alles fotograafiamaailmaga tutvumas, ei tähenda see, et tal ei oleks oma arvamust ja oma eelistusi. Minge koos poodi, las ta hoiab erinevaid kaameraid käes, vaadake pilte ja võrrelge funktsioone.

Kui laps on ostuprotsessis osaline olnud, hindab ja hoiab ta ka kaamerat palju paremini. Fotograafiaga tutvumiseks pole keegi liiga vana ega liiga noor. Tagades lapsele õiged vahendid, mida tal on mugav ja käepärane kasutada, võid aidata tal avastada hobi, mis võib kesta elu lõpuni.

Kodune-fotogallerii

Kaup24 – suur hulk fototehnikat väga hea hinnaga!