Liisi hea koostööpartner Tuhat1kodumasinat pani kirja olulisimad punktid, millele sobiva külmkapi valimisel tähelepanu pöörata.  Loe edasi, et saada kasulikke nippe ja jaga neid ka oma lähedastega!

Külmkapp on suure tõenäosusega ainuke suur kodumasin, millega me kõik oleme kokku puutunud. Kui pesu pesemine ja söögi tegemine on ajalooliselt ikka kuidagi perekonna siseselt õrnema poole õlgadele lükatud, siis külmkapi ust oskavad avada nii suured kui väiksed. Ja seda mitte korra nädalas, vaid pigem ikka mitu korda päevas. Seega on meil kõigil olemas kogemus külmkapiga ja sealt on juba alati võimalik edasi arutada ja mõelda, mis võiks olla parem, mis võiks olla teistmoodi.

1. Kuidas jaguneb jahekapi ja sügavkülmiku osa? 

Oluline on endale selgeks teha, et külmkapis on reeglina jahekapi pool, mis on siis sobilik igapäevaste toiduainete säilitamiseks, ja sügavkülmiku osa, mis on vajalik toiduainete pikemaajaliseks külmutamiseks. Võtmeküsimus ongi see, millises osakaalus seda jahekappi ja sügavkülmikut vajatakse. Enimmüüduim on tänapäeval külmik, millel jahekapi pool on ülevalpool ja allpool paikneb 3 sahtliga sügavkülmiku osa. Kui Sulle sobib selline külmik, siis tuleb leida endale sobiv kõrgus ja värv.

Kombik-lmik-1-150x150

2. Kui kõrge ja mis värvi?

Külmikute standardkõrgused on 150, 175, 185 ja 200 cm. Laius on reeglina 60 cm. Levinud värvid on valge ja metallik (roostevaba viimistlus). Valge on alati kõige soodsam värvitoon. Eestlane on oma loomult konservatiivne ja seepärast on turul teisi toone väga vähe, ehkki must, punane ja beež on turul ikka olemas. Vajaduse korral leiab oma kööki ka teisi värvi külmkappe, reeglina on nende hind palju kõrgem.

3. Sügavkülma sulatamine või no-frost?

Kui kõrgus ja värvitoon on paigas, siis kolmas oluline aspekt on jäävaba sügavkülmik ehk no-frost külmikud, kus sügavkülmikus asuv süsteem viib niiskuse kapist välja, jääd ei teki ja sügavkülmikut seega sulatama ei pea. Tavalisel külmikul tuleb see töö ette võtta soovitavalt 1 korra aastas.

V-rviline-150x150
Untitled-1-150x150

4. Millist energiaklassi valida?

Lisaks on muidugi oluline energiaklass. Tänapäeval enam energiaklassist A+ halvemaid külmikuid ei toodeta. Laialt on levinud A++ ja isegi A+++ külmkapid. Samas on mõistlik meeles pidada, et ehkki need külmikud võtavad vähem voolu kui A+ kapid, siis need ka maksavad rohkem ja alati võiks korra mõttes üle käia, kas majanduslikult on otstarbekam kallim külmik osta. Seda siis muidugi juhul kui tasuvusaeg on ebamõistlikult pikk.

kuelmik-indesit-lr7s1w-150x150

5. Millisesse keskkonda mis tüüpi külmik sobib?

Teine laialt levinud külmikute klass on „jenkkikülmik“, kus siis väike sügavkülmiku osa asub üleval pool. Reeglina on need keskmise kõrgusega külmkapid: 120-158 cm. Neid külmikuid ostavad väiksemad pered ja neid leidub palju ka maakodudes ja suvilates.

Hästi populaarsed on ka 85 cm kõrgused külmikud, mida leidub palju kontorites ja ühiselamutes.

Kui elamine on suur ja köök on avar, võiks mõelda juba suurele Side-by-Side külmikule, kus siis vasakpoolne uks on sügavkülmiku osa ja parempoolne jahekapi pool. Sageli on seal sügavkülmiku poolel ka jäämasin, mis on palavate ilmade ja  sünnipäevade puhul väga hea abimees. Viimaste aastate uus trend on, et sügavkülmik asetseb külmiku alumises osas horisontaalselt ja sellist kappi kutsutakse „French door“.

sbs-kuelmik-bosch-150x150

Kui majapidamises on ruumi ja peres on palju lapsi ning ka eelarve seda lubab, võiks mõelda ka eraldi jahekapi ja sügavkülmiku peale. Nagu nimi ütleb, on siis jahekapp oma täies mahus mõeldud igapäevaste toiduainete säilitamiseks ja sügavkülmik siis toiduainete pikaajaliseks säilitamiseks. Need kaks kappi saab asetada üksteise kõrvale ja uksepoolsust vahetades saab nad sujuvalt panna „laiali“ avanema. Summaarselt mahub sellisesse kappide kooslusse kõige rohkem toiduaineid.

Sügavkülmiku kategooriasse mahub ka sügavkülmkast ehk maakeeli „kirst“. Rusikareegel ütleb seda, et sügavkülmkasti on otstarbekas osta, kui on 1-2 toodet hästi palju ehk näiteks sobib see kala- ja jahimeestele. Tavaline perekond, kellel on sügavkülmikus moosid, liha ja jäätis, on mõistlik osta vertikaalne sügavkülmik.

sugavkulmkirst-electrolux-ec2233aow--150x150

Uus ja meelepärane külmik soeta Liisi järelmaksuga, sest käimas on kampaania, kus lepingu saad sõlmida eriti heade tingimustega. Vaata lähemalt www.liisi.ee/kylmkapid

Web