Kasvuhoone kõrghooaeg on käimas ja maitsvad kodumaised tomatid, paprikad ja teised aiasaadused on täitmas paljude Eesti perede kööke. Samal ajal aga kui kasvuhoones hea ja parema järel käid, tasub heita pilk peale kasvuhoone seisukorrale ning mõelda, kas tasuks ehk järgmiseks hooajaks planeerida kasvuhoone uuendamist. Millele kasvuhoone planeerimisel tähelepanu pöörata, kirjutab Liisi hea koostööpartner Kaup24. Loe edasi, et saada kasulikku infot ja jaga seda ka oma lähedastega!

Väike kasvuhoone oma aeda

Naudid taimedega tegelemist hobiaednikuna? Või täiesti teadlikult soovid pere söögisedelit parandada enda kasvatatud köögiviljadega? Sellisel juhul on enda aias vaba maalapikest omades praktilisemaid valikuid üks väike kasvuhoone.

Aga missugune kasvuhoone valida, kui suur ja kuhu? – need on ilmselt esimesed küsimused, mis vastust vajavad. Allpool jagame mõtteid, mis aitavad teha esmase valiku

123

Kasvuhoone suurus

Laias laastus võib lähtuda kolmest-neljast punktist, mis seavad kasvuhoone suurusele omad tingimused: vajadus vs soov; ala, kuhu paigutatakse kasvuhoone ning eelarve. Alati tasub juba alguses pigem valida veidi suurem, sest nagu öeldakse, süües kasvab isu.

Kasvuhoone suuruse valimisel pea silmas taimede istutamistihedust. Sobiliku laiuse selekteerimisel vaata, kas ulatud mugavalt vahekäigust vastasäärde vilju korjama või umbrohtu rohima.

2-2-200x200

Kui soovid kasvatada tüüpiliste köögiviljade kõrval nt viinamarju, siis uuri välja, kas taimede kõrgus muudab ka tingimusi kasvuhoone kõrgusele.

Vaata ka tarbija24.postimees.ee artiklist, mida hobiaednikud kasvuhoones kasvatavad. Samas arvesta, et ainult taimed ei võta ruumi, vaid ka sinu vajalikud tööriistad, väetised, potid ja muu aiatöötarvikud, mida plaanid kasvuhoones kasutada. Ning milliseid neist kavatsed hoida kogu suveperioodi kasvuhoones või on ikkagi sobilikumad hoiutingimused neile mõnes teises kohas, nt keldris või garaažis.

Õige koha leidmine

Kuna taimed vajavad kasvamiseks valgust, siis leia aias koht, kus on piisavalt valgust ja ei lange suuri varje.

Meie laiuskraadidel on oluline päikesevalgust taimede kasvatamisel maksimaalselt ära kasutada. Kõige sobivam suund kasvuhoonele on põhi-lõuna suund ja nii, et kasvuhoone uks avaneb lõunasse. Selliselt asetatud kasvuhoones saavad taimed küllaldaselt päikesevalgust kõikidelt külgedelt.

3-200x200

Kasvuhoone ümbruses olevatel teistel hoonetel, kõrgetel hekkidel ning puudel on nii plusse, kui ohte. Plussiks on, et nad toimivad tuulemurdjatena, nõrgendades tugevaid tuuleiile, mis kasvuhoonet räsida võivad. Mõnest küljest kaitstuna on kasvuhoonel suurem šanss vastu pidada tormisele tuulele kui täiesti lagedal alal.

Teisalt pane tähele seda, et sa kasvuhoonet ei paiguta otse maja, heiki või puu varjualasse, sest nii varjad taimede eest päikese. Suuremad hooned võiksid jääda kasvuhoonest hoopiski põhja poole. Seega, leia koht piisavalt kaugel puudelt tekkivast varjust! Sellega vähendad ka ohtu, et tuulega mõni oks või hoonelt pääsenud lahtine ese kasvuhoonet kahjustada võib.

Kasvuhoone ligipääs ja silmailu

Kohale seatavad tingimused ei ole veel lõppenud. Mõtle läbi, kui mugav on kasvuhoonesse minna, kas maja juurest või aiast. Või on see alati nagu ekstraminek. Arvesta, kas sinna pääseb hästi ligi käruga, sest hooaja alguses on võib-olla vaja aeg-ajalt mulda vahetada. Ning hooaja lõpus jällegi kasvuhoonet prahist koristada.

4-200x200

Suvedel, mil loodus jagab heldelt vihma, sobib see hästi taimede kastmiseks kasvuhoones. Kas ja kus vihmavett hoiustad? Kuivematel aegadel, kui kaugelt või kuidas on korraldatud kastmisvee toomine ja hoidmine. Kas mõni sinu kasvuhoones kasutatav lisamugavus vajab elektrit? Ega veevoolikud või elektrijuhtmed liialt jalgu jää või muud moodi hoovis liikumist takista?

Talvel on hea, kui kasvuhoonel pääseb ligi kõigist neljast küljest, et katust lumest puhastada. Pisut vaba ala kasvuhoone ümbruses tagab ka, et lumel piisavalt ruumi, kuhu katuselt kukkuda.

Kasvuhoone välimus

Kasvuhoonete standardsed lahendused jagunevad kaar- ja viilkatustega kasvuhooneteks. Kaarega konstruktsiooni loetakse vastupidavamaks. Samuti lihtsustab selline kuju katuse lumest puhastamist talvel.

Huvitavamad lahendused on ümarad kuppelkasvuhooned ja ühest küljest näiteks maja seina vastu ehitatud kasvuhoone. Viimase puhul aitab päeval soojenenud majasein soojendada öösel kasvuhoone õhku. Kuppelkasvuhoone eeliseks on valguse ning soojuse ühtlane jaotumine.

5-200x200

Põnevaid  disanilahendusi leiab ka kasvuhoone lisade näol. Kui tekib soov oma kasvuhoonet suurendada, siis mõnedel mudelitel on võimalus juurde osta otsapikendusi. Teistel jälle on olemas veerennid, mis lihtsustavad vihmavee kogumist.

Päris pisikese aiaruumi jaoks on saadaval ka sobilikud mini-kasvuhoonet meenutavad taimekasvulavad või kastid. Rõõmu aiandusest pakuvad needki paari oma kasvatatud tomatitaime või soojalembese lille näol.

Kaup24 e-pood – suur valik kasvuhooneid ja aiandustarbeid parimate hindadega!